Tappara Juniorit

Tappara Juniorit

Tappara Juniorit

Arkisto

Tappara käynnistää valmennuksen mentoriohjelman, liigavalmentajat mukaan junioreiden harjoituksiin


31.05.2012

Tappara lähtee toteuttamaan koko seurakentän kattavaa peli- ja valmennustavan yhtenäistämistä valmentajien mentoriohjelman avulla.
Päävalmentaja Jukka Rautakorven johdolla toteutettavassa toimintamallissa hyödynnetään seuran päätoimisten ammattivalmentajien osaamista ja kokemusta myös junioripuolella.
Käytännössä kaikki päätoimiset liiga- sekä A-, B- ja C-junioreiden valmentajat muodostavat valmentajaparin toisen valmentajan kanssa niin, että kokeneempi valmentaja osallistuu säännöllisesti mentoroitavan valmentajan joukkueen harjoituksiin.
 - Yhteisvalmennus tuo lisänäkemystä joukkueen valmennukseen ja pelaajien kehittämiseen ja on samalla tehokas tapa toteuttaa koko seuralle suunniteltua yhtenäistä harjoittelu- ja pelitapaa päävalmentaja Rautakorpi toteaa.
Mentoriohjelmassa ovat mukana seuran kaikki valmentajat D-junioreista liigajoukkueeseen.
Valmennuksen mentoriohjelma on osa aiemmin keväällä esiteltyä uutta Tapparan pelaajapolkua.


Takaisin uutisiin